Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zajímavosti o hřebci a jiné

Vítejte na stránce jkosrl.wbs.cz v sekci Zajímavosti o hřebci a jiné

Zamyšlení nad hřebcem Tullamore (USA) a jeho potomstvem, a nad alternativami připouštění.

Malé porovnání Tullamora (USA) s ostatními plemeníky v ČR, kteří se svojí linií blíží k hřebci jsem se již zabýval. Teď takové zamyšlení pro chovatele, tentokráte z jiného úhlu pohledu.

Jak jsem se již dříve zmiňoval, jeho distanční optimum je mezi 1600m – 2600m. Celá linie je nositelem rychlosti a vytrvalosti v rychlosti. Předpoklad nejen pro rovinové vytrvalce, ale i úspěšné překážkové koně. Tullamore je vhodná varianta pro drobné chovatele, kteří mají v úmyslu využít potomka nejen na rovinách, ale i na překážkách. Linie, ze které Tullamore pochází, je světově osvědčená a uznávaná. Jak jeho otec, tak matka se honosí titulem rodičů BT vítězů. V našem chovu je zatím pro malý počet potomků velkou neznámou. Navíc jsem na našich stránkách zveřejnil svůj názor, že absence dvouletých není na dráze žádnou výjimkou, spíše někdy i výhodou.

V letošním roce má čtyři tříleté koně: u těchto potomků z chovatelského hlediska můžeme hovořit většinou o oživení vlivu linie Northern Dancer (CAN).

BRIGHT MOON z Bright Crystal (FR), jež je 2x prochovaná ve vzdálenější generaci na hřebce Sadler's Wells (USA) - Northern Dancer (CAN).

CUCUTSCH z Clewbay's Girl  prochovaná ve vzdálenější generaci na hřebce Northern Dancer (CAN).

JOSEPHINE Jolie's Legend (IRE) opět prochovaná ve vzdálenější generaci na hřebce Northern Dancer (CAN).

SHARI WARI Sharbecca, která zajímavě chovatelsky navazuje přes hřebce Lyphard(USA) - Northern Dancer (CAN). Z mého pohledu jde o zdařilé řešení připouštěcího plánu. A právě na tohoto potomka jsem velice zvědav.

V odchovu má Tullamore (USA) letos další a jediné tři potomky:

SIHANUK ze Siberian Moon (POL) je zajímavou matkou, vzdáleněji prochovanou na lini Northern Dancer (CAN) ale současně i na hřebce Secretariat. Siberian Moon je sestrou matky velmi dobrého koně SANTO CERRO(POL) - trenér
Wroblewski Grzegorz. Otec tohoto koně Sorbie Tower je prochován přes
Nureyev(USA)  na lini Northern Dancer (CAN). Stejně, jako je prochován Tullamore(USA). Jde o další ověření, že spojení linie Northern Dancer (CAN) přes Nureyev(USA)  je osvědčená varianta pro úspěšný chovatelský krok.

VIOLETT z Vignoly. Tato klisna je stejně jako výše zmiňovaná Sharbecca prochovaná přes Lyphard(USA) - Northern Dancer (CAN). Zde jde tedy opět o chovatelsky zdařilý krok.

WEMMA z Well Done. Ta je na hřebce Tullamore(USA)  asi nejlépe ze všech potomků navázána. Matka je přímým potomkem hřebce Rainbows for Life (CAN) ) - Lyphard(USA) - Northern Dancer (CAN). Tullamore(USA)  pak Theatrical(IRE)   - Nureyev(USA)  -  Northern Dancern(CAN).

Zajímavé spojení v našem chovu můžeme vidět v Napajedlích.

Dá se říci, že obdobné spojení jako Wemma, nebo Santo Cedro má jeden z napajedelských plemeníků Pouvoir Absolu(GB). Hřebce Lyphard(USA) vystřídal hřebec Sadler's Wells (USA) - Northern Dancer (CAN). Matka tohoto plemeníka má ve druhé generaci hřebce Nureyev(USA)  na lini Northern Dancer (CAN). Tullamore(USA) - pak Theatrical (IRE) - Nureyev(USA) -  Northern Dancern(CAN).

Na závěr mohu jen konstatovat, že jsem rád, využít možnosti připustit své klisny tímto hřebcem. Připařovací plány našich klisen jako ukázkové naleznete na našich stránkách.

Jezdecký klub z.s. Radkova Lhota = http://www.jkosrl.wbs.cz/Nase-priparovaci-plany.html

Malé porovnání Tullamora (USA) s ostatními plemeníky v ČR, kteří se svojí linií blíží k hřebci.
Tullamore je mimo jiné vítěz Slovenské Velké jarní ceny(1700m), Vítěz ČS derby(2400m). Dále se umístnil na 3. místě ve Slovenském derby (2400m) a Polském derby (2400m)a 4. Místo v St. Legeru (2800m)!!! Účastník QATAR PRIX DE L`ARC DE TRIOMPHE.
Tullamore je z prověřené linie Nearco – Nearctic – Northern Dancern – Nureyey – Theatrical , do které v České republice patří níže uvedení plemeníci: 
Tullamore(USA), míry- 163– 173– 184- 21.2 / / běhal jako dvouletý , 18 startů/4 vítězství
Ray Of Light(IRE), míry - 156– 168– 186- 19.3 / běhal jako dvouletý 2x zvítězil, 33 startů/ 14 vítězství/
Pop Rock(JPn), míry - 165 – 178 – 196 - 20.1 /běhal jako dvouletý 1 vítězství, 40 startů/ 8 vítězství /
Pouvoir Absolu(GB), míry - 158– 173 – 199 - 20.5 /jako dvouletý neběhal, 27 startů/6 vítězství/
Mikhail Glinka(IRE), míry - 165 – 175 – 193 - 21.0 / běhal jako dvouletý 2x zvítězil, 27 startů/5 vítězství/
_________________________________________________________________________________
Bretigni(FR), míry - 160– 171– 194- 21.0 /jako dvouletý neběhal, 11 startů/2 vítězství/
Durante Alighieri(GB), míry - 163 – 176 – 199 - 20.3 / běhal jako dvouletý , pouze 4 starty/ 1 vítězství/ 
Four Noble Truths(IRE), míry - 165 – 175 – 187 – 19.1 /neběhal jako dvouletý a tříletý, žádné výrazné umístnění/
Vzdáleněji pak s vlivem hřebce Northern Dancer (CAN: 
Chardone Tcheque(FR), míry - 164– 177– 199- 21.5 /běhal jako dvouletý 3 vítězství, 35 startů/ 17 vítězství / 
Sharpour(IRE), míry - 160– 172 – 194 - 21.5 / jako dvouletý neběhal, 48 startů/15 vítězství/ 
 Blue Coral(IRE), míry -159– 171– 196- 19.6 /běhal jako dvouletý 1 vítězství, 26 startů/ 9 vítězství /
Majestic Misslle(IRE), míry - 161 – 172 – 193 - 20.0 / běhal jako dvouletý 4 vítězství, 22 startů/ 6 vítězství / 
 ______________________________________________________________________________
Brusco(GB) , míry - 164– 175– 199- 21.0 / běhal jako dvouletý , 18 startů/4 vítězství
Stormy Jail(IRE), míry - 160– 170 – 187- 20.7 / běhal jako dvouletý 1 vítězství, 10 startů/ 2 vítězství /
Nejlepším dostihovým koněm z pohledu k Tullamorovi (ne k jeho výkonnosti) je bezesporu šampion plemeníků Ray Of Light(IRE). 
Asi nejzajímavější je z tohoto pohledu hřebec Pouvoir Absolu(GB). Ten je totiž krásným příkladem pro chovatelský příklad, spojený s připuštěním u nás letos působícího hřebce Tullamora(USA).
Jeho prochování linií Northern Dancer (CAN) a přes matku je v původu děda Tullamora(USA), ta je totiž prochována přes Nueryev(USA)/ Northern Dancer (CAN). Teoretický předpoklad tedy napovídá, že prochování Tullamora na klisnu, jejíž linie se vztahuje na Northern Dancer (CAN), by mohla být opravdu velmi zajímavá. 
TOPlist