Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zajímavosti o hřebci a jiné

Zajímavosti o hřebci a jiné

Tullamore – anglický plnokrevník
Je nositelem linie Northern Dancer - Neartic přes legendárního Nureyeva, jež byl několikatinásobným šampionem plemeníků ve Francii a Americe. Nueryev byl otcem podle statistik Jockey Clubu 505 vítězů (což je 62,7% potomků významných dostihů) a 135 dalších vítězů (16,7%) z 806 registrovaných hříbat.
 
Zajímavostí je, že matkou Nueryeva je klisna Special (USA), která je bábou u nás i ve světě rovněž ceněného hřebce Sadler's Wells (USA). Po tomto hřebci působí v našem chovu tři hřebci, mezi něž patří v Napajedlích Pouvoir Absolu (GB) a dále Four Noble Truths (IRE) či Bregtigny (FR).
Sadler's Wells (USA) je pak otcem světové top jedničky v chovu hřebce Galileo (IRE). Po ně je v našem chovu Durante Alighieri (GB) a Mikhail Glinka (IRE).
 
Tullamore je synem hřebce THEATRICAL, vítěze 10 dostihů z 22 startů, který ve své kariéře vydělal 2,040.036 amerických dolarů $.
Theatrical byl šampiónem starších koní v Irsku, Šampión hřebců na trávě v USA 1987. Mezi jeho nejvýznamnější tři vítězství je ve světovém poháru šampionů - Breeders' Cup Turf,Gr.1, či v Turf Classic, Gr.1, nebo v Man O’War Stakes, Gr.1, a druhé místo v Irish Sweeps Derby, Gr.1.
Byl Otcem 81 BT vítězů (8% potomků dostihového věku).
Synové THEATRICALa (polobratři Tullamora) působí v roli plemeníků, dali řadu otců BT vítězů, kdy mezi nejvýznamnější patří MARCHAND DE SABLE (Otec 10 BT vítězů), GERI (Otec 5 BT vítězů), ROYAL ANTHEM (Otec 5 BT vítězů).
Theatrical dal řadu významných potomků, mezi něž patří i koně, kteří si dobře vedou i v překážkových dostizích.
Mezi nejlepší patří klisna HISHI AMAZON, Šampiónka dvouletých i tříletých klisen v Japonsku a hřebec ROYAL ATHEM, vítěz Canadian International Stakes (Gr1) či Juddmonte International Stakes (Gr1), jež se významně prosazuje i v chovu. Do třetice pak kůň MEDIA PUZZLE, vítěz slavného dostihu - Melbourne Cupu. Tento kůň je ústřední postavou filmu Velký závod. Každý z těchto koní vydělali na dotacích v přepočtu na naše peníze zhruba 30 miliónů korun.
Ale například i ZAGREB , Šampión tříletých hřebců v Irsku, Vítěz Irish Derby, Gr.1
 
Mezi nejlepší překážkové koně pak patří STAGE AFFAIR, který na překážkách vydělal 120725 Liber, nebo PENNY PICTURES 54298 Librami.
 
Matka Tullamora, klisna BUNGALOW, dosáhla 17 vítězství od tří do pěti let, vydělala 850,141 amerických dolarů. Zvítězila v Gardenia Handicap, Gr.3, Fleur de Lis Handicap, Gr.3, Falls City Handicap, Gr.3, Ak-Sar-Ben Budweiser Breeders' Cup Stakes, L, Aksarben Budweiser Breeders' Cup Stakes, L.
Je matka 8 vítězů. Mezi ně patří i vítězové či umístivší se potomci v BT dostizích.
 
Kariéra hřebce:
Jako dvouletý startoval v listopadu v německém Mnichově, kde doběhl v dostihu na 1400m na 5. místě.
Tříletý, klasický ročník byl pro tohoto hřebce velmi významný.
Druhý start sezóny byl ve Velké Chuchli v dostihu II. kategorie na 1615, kde doběhl na 3. místě.
Pak se na objevil na startu ve Slovenské velké jarní ceně (L 1700m), kde po boji porazil o krátkou hlavu Ypsilon Kinga (GB).
Následovala velká prověrka jeho schopností a tou byla série startů ve třech dostihů derby . Česko, Slovensko, Polsko.
V každém potvrdil svou výkonnost a závěr. Nejprve vyhrál České derby a potom obsadil dvě třetí místa nejprve ve Slovenském derby a poté v Polském derby.
Následoval poslední start v sezóně a to ve vytrvalecké zkoušce tříletých koní - v St. Leger (L 2800m), kde si doběhl pro 4. místo.
Ve čtyřech letech se postavil na start Zlatého poháru (L 2400m), kde si doběhl pro 5. místo. A pěkné druhé místo získal v Karlových Varech v Ceně města Karlovy Vary - Memoriálu Josefa Dolejšího (NL 2000m). Poslední start sezóny absolvoval ve francouzském Longchamp. Zde se účastnil velmi slavného dostihu QATAR PRIX DE L¨ARC TRIOMPHE (Gr.I. 2400m), ale skončil na 16. Místě z 19 startujících. Za zmínku stojí, že byl prvním českým koněm, startujícím v tomto dostihu.
V pěti letech ze tří startů proměnil dva ve vítězství. Nejprve ve Velké Chuchli v dostihu Velká dubnová cena Factoringu ČS (NL 1800m), kterou lehce o 2 1/2 délky vyhrál.
Následovalo další vítězství a to po boji na mostecké dráze. Tentokrát se postavil na start Ceny první dámy ČR - Jarní mostecké ceny - Memoriálu Vlastimila Smolíka (NL 2450m).
Dostihovou kariéru ukončil jediným startem v dostihu II. kategorie - Ceně Albixon (2400m), kde doběhl na 2. místě.
 
Hřebec působí v chovu anglického plnokrevníka, kde má pro rok 2018 stanoveny tři varianty poplatků.
1. 3000 Kč Základní poplatek a 8000 Kč Doplatek za zjištěnou březí klisnu splatný do 1.10. 2018.
2. Zvýhodnění tradičních českých rodin (rodina působí v naší zemi minimálně po tři generace)
2000 Kč Základní poplatek a 2000 Kč Doplatek za zjištěnou březí klisnu splatný do 1.10. 2018.
3. Podpora klisen s GH 80kg a více na rovinách a 70kg a více na překážkách.
2000 Kč Základní poplatek a 4000 Kč Doplatek za zjištěnou březí klisnu splatný do 1.10. 2018.
 
V současné době probíhá jednání o zařazení hřebce do chovu Slovenského a Moravského teplokrevníka, kde by měl připouštět přirozenou plemenitbou za poplatek:
2000 Kč Základní poplatek a 2000 Kč Doplatek za zjištěnou březí klisnu splatný do 1.10. 2018.
Pro zajímavost uvádím zdroje: http://www.blacktypepedigree.com/position_query / https://www.racingpost.com/profile/horse/301723/nureyev / http://www.nzracing.co.nz/Breeding/65928/Nureyev-USA-1977.aspx#bm-pedigree / https://www.racenet.com.au/horse/stage-affair / http://www.studbook.org.au/horse.aspx?hid=661745&pagetype=VCCN / https://www.findagrave.com/memorial/129578963/nureyev# / http://www.turf-times.de/pferd/nureyev-usa-1977 / http://www.americanclassicpedigrees.com/nureyev.html a další ...

Zamyšlení nad hřebcem Tullamore (USA) a jeho potomstvem, a nad alternativami připouštění.

Malé porovnání Tullamora (USA) s ostatními plemeníky v ČR, kteří se svojí linií blíží k hřebci jsem se již zabýval. Teď takové zamyšlení pro chovatele, tentokráte z jiného úhlu pohledu.

Jak jsem se již dříve zmiňoval, jeho distanční optimum je mezi 1600m – 2600m. Celá linie je nositelem rychlosti a vytrvalosti v rychlosti. Předpoklad nejen pro rovinové vytrvalce, ale i úspěšné překážkové koně. Tullamore je vhodná varianta pro drobné chovatele, kteří mají v úmyslu využít potomka nejen na rovinách, ale i na překážkách. Linie, ze které Tullamore pochází, je světově osvědčená a uznávaná. Jak jeho otec, tak matka se honosí titulem rodičů BT vítězů. V našem chovu je zatím pro malý počet potomků velkou neznámou. Navíc jsem na našich stránkách zveřejnil svůj názor, že absence dvouletých není na dráze žádnou výjimkou, spíše někdy i výhodou.

V letošním roce má čtyři tříleté koně: u těchto potomků z chovatelského hlediska můžeme hovořit většinou o oživení vlivu linie Northern Dancer (CAN).

BRIGHT MOON z Bright Crystal (FR), jež je 2x prochovaná ve vzdálenější generaci na hřebce Sadler's Wells (USA) - Northern Dancer (CAN).

CUCUTSCH z Clewbay's Girl  prochovaná ve vzdálenější generaci na hřebce Northern Dancer (CAN).

JOSEPHINE Jolie's Legend (IRE) opět prochovaná ve vzdálenější generaci na hřebce Northern Dancer (CAN).

SHARI WARI Sharbecca, která zajímavě chovatelsky navazuje přes hřebce Lyphard(USA) - Northern Dancer (CAN). Z mého pohledu jde o zdařilé řešení připouštěcího plánu. A právě na tohoto potomka jsem velice zvědav.

Letos jdou do tréninku první dva jeho potomci a to

VIOLETT z Vignoly. Tato klisna je stejně jako výše zmiňovaná Sharbecca prochovaná přes Lyphard(USA) - Northern Dancer (CAN). Zde jde tedy opět o chovatelsky zdařilý krok.

WEMMA z Well Done. Ta je na hřebce Tullamore(USA)  asi nejlépe ze všech potomků navázána. Matka je přímým potomkem hřebce Rainbows for Life (CAN) ) - Lyphard(USA) - Northern Dancer (CAN). Tullamore(USA)  pak Theatrical(IRE)   - Nureyev(USA)  -  Northern Dancern(CAN).

Zajímavé spojení v našem chovu můžeme vidět v Napajedlích.

Dá se říci, že obdobné spojení jako Wemma, nebo Santo Cedro má jeden z napajedelských plemeníků Pouvoir Absolu(GB). Hřebce Lyphard(USA) vystřídal hřebec Sadler's Wells (USA) - Northern Dancer (CAN). Matka tohoto plemeníka má ve druhé generaci hřebce Nureyev(USA)  na lini Northern Dancer (CAN). Tullamore(USA) - pak Theatrical (IRE) - Nureyev(USA) -  Northern Dancern(CAN).

Na závěr mohu jen konstatovat, že jsem rád, využít možnosti připustit své klisny tímto hřebcem. Připařovací plány našich klisen jako ukázkové naleznete na našich stránkách.

Jezdecký klub z.s. Radkova Lhota = http://www.jkosrl.wbs.cz/Nase-priparovaci-plany.html

Malé porovnání Tullamora (USA) s ostatními plemeníky v ČR, kteří se svojí linií blíží k hřebci.
Tullamore je mimo jiné vítěz Slovenské Velké jarní ceny(1700m), Vítěz ČS derby(2400m). Dále se umístnil na 3. místě ve Slovenském derby (2400m) a Polském derby (2400m)a 4. Místo v St. Legeru (2800m)!!! Účastník QATAR PRIX DE L`ARC DE TRIOMPHE.
Tullamore je z prověřené linie Nearco – Nearctic – Northern Dancern – Nureyey – Theatrical , do které v České republice patří níže uvedení plemeníci: 
Tullamore(USA), míry- 163– 173– 184- 21.2 / / běhal jako dvouletý , 18 startů/4 vítězství
Ray Of Light(IRE), míry - 156– 168– 186- 19.3 / běhal jako dvouletý 2x zvítězil, 33 startů/ 14 vítězství/
Pop Rock(JPn), míry - 165 – 178 – 196 - 20.1 /běhal jako dvouletý 1 vítězství, 40 startů/ 8 vítězství /
Pouvoir Absolu(GB), míry - 158– 173 – 199 - 20.5 /jako dvouletý neběhal, 27 startů/6 vítězství/
Mikhail Glinka(IRE), míry - 165 – 175 – 193 - 21.0 / běhal jako dvouletý 2x zvítězil, 27 startů/5 vítězství/
_________________________________________________________________________________
Bretigni(FR), míry - 160– 171– 194- 21.0 /jako dvouletý neběhal, 11 startů/2 vítězství/
Durante Alighieri(GB), míry - 163 – 176 – 199 - 20.3 / běhal jako dvouletý , pouze 4 starty/ 1 vítězství/ 
Four Noble Truths(IRE), míry - 165 – 175 – 187 – 19.1 /neběhal jako dvouletý a tříletý, žádné výrazné umístnění/
Vzdáleněji pak s vlivem hřebce Northern Dancer (CAN: 
Chardone Tcheque(FR), míry - 164– 177– 199- 21.5 /běhal jako dvouletý 3 vítězství, 35 startů/ 17 vítězství / 
Sharpour(IRE), míry - 160– 172 – 194 - 21.5 / jako dvouletý neběhal, 48 startů/15 vítězství/ 
 Blue Coral(IRE), míry -159– 171– 196- 19.6 /běhal jako dvouletý 1 vítězství, 26 startů/ 9 vítězství /
Majestic Misslle(IRE), míry - 161 – 172 – 193 - 20.0 / běhal jako dvouletý 4 vítězství, 22 startů/ 6 vítězství / 
 ______________________________________________________________________________
Brusco(GB) , míry - 164– 175– 199- 21.0 / běhal jako dvouletý , 18 startů/4 vítězství
Stormy Jail(IRE), míry - 160– 170 – 187- 20.7 / běhal jako dvouletý 1 vítězství, 10 startů/ 2 vítězství /
Nejlepším dostihovým koněm z pohledu k Tullamorovi (ne k jeho výkonnosti) je bezesporu šampion plemeníků Ray Of Light(IRE). 
Asi nejzajímavější je z tohoto pohledu hřebec Pouvoir Absolu(GB). Ten je totiž krásným příkladem pro chovatelský příklad, spojený s připuštěním u nás letos působícího hřebce Tullamora(USA).
Jeho prochování linií Northern Dancer (CAN) a přes matku je v původu děda Tullamora(USA), ta je totiž prochována přes Nueryev(USA)/ Northern Dancer (CAN). Teoretický předpoklad tedy napovídá, že prochování Tullamora na klisnu, jejíž linie se vztahuje na Northern Dancer (CAN), by mohla být opravdu velmi zajímavá. 
TOPlist